Logga in

The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy
The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy
The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy
The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy
The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy
The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy
The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy
SE PLAGGEN
The Gigi Santiago Pleated Cotton Chinos Navy i gruppen Kläder / Byxor / Chinos hos Care of Carl (15736911r)

Santiago Pleated Cotton Chinos Navy

Slacks med frontveck från The Gigi, Boglioli-brödernas nya projekt som föddes ur viljan att ständigt utveckla och utforska modevärlden samt tänja på gränserna, utan att göra avkall på stil.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om The Gigi
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkade i en bomullsväv.
• Stängs med knappgylf samt hake.

• Två snedställda framfickor samt en myntficka.
• Två passpoalerade bakfickor, varav den ena med ficklock.
• Åtta bälteshällor.

Passform
• Kraftigt avsmalnande passform med något kortare benlängd.
• Normala i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 80 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
15736911r
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Midja86888298104
Innerben7474757576
Lårvidd6970727476
Knävidd5152535455
Fotvidd3636373838
Se hur vi mäter och översätter storlekar »
Bakom varumärket The Gigi ligger bröderna Pierluigi ”Gigi” och Mario Boglioli, som efter att ha lämnat det kända italienska varumärket som bär deras efternamn, ville göra något nytänkande och banbrytande. Med mottot ”don’t look back” söker man ständigt nya kreativa lösningar och blickar framåt mot framtiden för klassisk konfektion och The Gigi.
97% Bomull, 3% Elastan
30 graders maskintvätt i halv maskin.
Klorblekmedel får ej användas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Blå
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Rumänien
Lev. art nr: Santiago K710
Lev. färg nr: 880
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »