Logga in

Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel
SE PLAGGEN
Morris Heritage Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel i gruppen Kläder / Byxor / Linnebyxor hos Care of Carl (15723011r)

Jason Pleated Turn Up Linen Trousers Camel

Kostymbyxa med smal passform och front- samt pressveck från Morris Heritage. Byxorna är tillverkade i en tunn och sval linneväv samt har en fixerad byxfåll vid benslut på 5 cm.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Morris Heritage
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Exklusivt framtagna för Care of Carl.
• Knäfodrad - finare väv vid lårets insida för ökad komfort. 

• Gylf med dragkedja samt två knappar.
• Spännen vid linning för extra detalj samt reglering av vidd.
• Två snedställda framfickor samt två passpoalerade bakfickor med knapp.

Passform
• Fotvidd 36 cm i strl 48, avsmalnat ben.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 80 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
15723011r
Produktens mått

Mått i cm4446485052545658
Midja768185899398100102
Innerben8182838485868888
Lårvidd5862646668687072
Knävidd4144464648505051
Fotvidd3334363638393940
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Med ett stort fokus på kvalité, stil och fina material blickar man i Morris mer exklusiva kollektion Morris Heritage bortom horisonten. Här samarbetar man med välkända och högt renommerade italienska tygproducenter som Vitale Barberis Canonico, Lanificio Fratelli Ormezzano och Fratelli Tallia di Delfino för att kunna erbjuda absolut bästa kvalité. Allt görs med en klassisk framtoning och en nonchalant elegans, där den stilmedvetna mannen ska kunna finna det han söker.

Läs mer om varumärket i vår intervju med dess grundare Jan Alsén »

100% Lin
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Beige
Tillverkningsland: Turkiet
Lev. art nr: 550141
Lev. färg nr: 7
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »