Logga in

SE PLAGGEN
Morris Heritage Carl Double Pleated Flannel Trousers Grey i gruppen Kläder / Byxor / Flanellbyxor hos Care of Carl (16600411r)

Carl Double Pleated Flannel Trousers Grey

Kostymbyxor med smal passform och dubbla frontveck från Morris Heritage, exklusivt framtagna för Care of Carl. Byxorna är tillverkade i en tunn och fin ullväv signerad Vitale Barberis Canonico, en italiensk vävproducent.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Morris Heritage
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Exklusivt framtagna för Care of Carl.
• Dubbla frontveck samt pressveck. 
• Knäfodrad - finare väv vid lårets insida för ökad komfort. 

• Gylf med dragkedja samt hake och knapp. 
• Spännen vid linning för extra detalj samt reglering av vidd.
• Två snedställda framfickor samt två passpoalerade bakfickor med knapp.

Passform
• Fixerad byxfåll vid benslut på 5 cm.
• Fotvidd 36 cm i strl 48, avsmalnat ben.
• Normala i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 186 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
16600411r
Produktens mått

Mått i cm46485052545658
Midja8084889297102104
Innerben79808182838487
Lårvidd56626466687278
Knävidd40444546485254
Fotvidd35353637384042
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Med ett stort fokus på kvalité, stil och fina material blickar man i Morris mer exklusiva kollektion Morris Heritage bortom horisonten. Här samarbetar man med välkända och högt renommerade italienska tygproducenter som Vitale Barberis Canonico, Lanificio Fratelli Ormezzano och Fratelli Tallia di Delfino för att kunna erbjuda absolut bästa kvalité. Allt görs med en klassisk framtoning och en nonchalant elegans, där den stilmedvetna mannen ska kunna finna det han söker.

Läs mer om varumärket i vår intervju med dess grundare Jan Alsén »

100% Ull
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Grå
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Turkiet
Lev. art nr: 550182
Lev. färg nr: 95
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »