Logga in

GANT Jersey Pyjama Set Marine
GANT Jersey Pyjama Set Marine
GANT Jersey Pyjama Set Marine
GANT Jersey Pyjama Set Marine
GANT Jersey Pyjama Set Marine
GANT Jersey Pyjama Set Marine
GANT Jersey Pyjama Set Marine
GANT Jersey Pyjama Set Marine
SE PLAGGEN
GANT Jersey Pyjama Set Marine i gruppen Kläder / Pyjamas & Morgonrockar / Pyjamas / Pyjamasset hos Care of Carl (15449711r)

Jersey Pyjama Set Marine

Pyjamas i en mjuk och följsam kvalitet från Gant. Setet består av en t-shirt och byxor i en stretchig bomullsjersey.

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om GANT
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• T-shirt med tryck på bröstet.
• Byxa med resår i midjan.
• Två fickor.
• Broderad logotyp vid linning.
• Öppen gylf med knapp.

Passform
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 80 kg och bär storlek M.

Produktens artikelnummer
15449711r
Produktens mått

Mått i cmSMLXLXXL
Bröstvidd99106112120124
Bottenvidd97103108116121
Plagglängd6870717475
Midja6774788489
Innerben7678808284
Lårvidd6063687175
Knävidd4952565962
Fotvidd4345495155
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Starkt förknippat med en klassisk amerikansk collegestil och IVY League är det föga förvånande att historien om GANT börjar på just den amerikanska östkusten. Allt började med Bernard Gantmacher som 1914 började sy skjortkragar i Manhattans textildistrikt. 1927 väljer han och hans fru att tillsammans starta en egen fabrik som underleverantör åt andra varumärken. Skjortorna som man tillverkade åt andra blev omåttligt populära och 1949 lanserar Gantmachers söner varumärket GANT.

Varumärket präglas till stor del av sitt preppy arv, liksom den preppy stilen har präglats av GANT. Sedan man grundades har GANT varit med och definierat den klassiska amerikanska collegestilen med klassiska plagg så som button down-skjortan, de khakifärgade chinosen och rugbytröjan.

100% Bomull
40 graders maskintvätt.
Kan blekas med blekmedel som inte innehåller klorin.
Torktumlas i låg värme.
Svalt strykjärn.
Ej kemtvätt.
Färg: Blå
Passform: Normal
Tillverkningsland: Kina
Lev. art nr: 901849401
Lev. färg nr: 410
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »