Logga in

Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue
Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue
Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue
Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue
Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue
Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue
Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue
Filippa K Liam Cool Wool Slacks Hope Blue i gruppen Kläder / Byxor / Kostymbyxor hos Care of Carl (13109711r)

Liam Cool Wool Slacks Hope Blue

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Filippa K
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Kostymbyxor från Filippa K.

• Tillverkade i Portugal.
• Producerade i en tunn och mjuk ullväv.
• Gylf med dragkedja och hake.

Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor.
• Knäfodrad - finare väv vid lårets insida för ökad komfort.
• 35 cm i fotvidd i strl 48, extra avsmalnat ben.

• Sex bälteshällor samt pressveck.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
13109711r
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm46485052
Midja82859093
Innerben79808182
Lårvidd57596163
Knävidd41,54243,545
Fotvidd34,5353637
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Filippa K startades med målet att ta fram moderiktiga plagg med en ren design som lätt skulle gå att bygga en garderob runt och som skulle vara långsiktigt gjorda design- som kvalitetsmässigt. Baserat på dessa verkliga behov erbjuder Filippa K kläder för den medvetne mannen.

Varumärket grundades 1993 i Stockholm, Sverige, av bland annat Filippa Knutsson, som har fått ge dess namn. Deras första herrkollektion lanserades 1998 och bygger på varumärkets grundvärderingar stil, enkelhet och kvalitet.

100% Ull
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Går att kemtvätta.
Färg: Blå
Tillverkningsland: Portugal
Lev. art nr: 23319
Lev. färg nr: 6941
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.