Logga in

Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black
Tiger of Sweden Norden Suit Black i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000081)

Norden Suit Black

4698:-
Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
  • Om produkten
  • Om Tiger of Sweden
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tvåknäppt ullkostym från Tiger of Sweden.
• Normal passform.

• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida.

• Två framfickor med lock samt en bröstficka. 

• Tre passpoalerade innerfickor samt en penn-ficka. 

• Ullbyxor med dragkedjegylf samt pressveck.

• Två framfickor samt tre passpoalerade bakfickor.
• 40 cm i fotvidd strl 50, rak modell.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp i Carl Magazine.

Produktens artikelnummer
SA000081
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm4648505254
Ärmlängd4646474748
Bröstvidd100104106108112
Midjevidd9398102106110
Plagglängd7375757778
Axelmått4344454647
Midja8287909499
Innerben8081828384
Lårvidd6264666970
Knävidd4344454748
Fotvidd3939404040

Hur mäter vi? Läs mer.

Det internationella varumärket Tiger of Sweden börjar sin historia 1903 i den svenska staden Uddevalla med skräddarna Markus Schwarmann och Hjalmar Nordström som tillsammans startar en egen tillverkning av kostymer. Från början tillverkade man enbart skräddade herrkostymer, men 1993 så genomgick varumärket stora förändringar och utvecklade mottot ”a different cut”. Plaggen fick en ny design och man gjorde kostymen till ett attraktivt plagg. Från att ha burits av banktjänstemän så var det nu istället de mest populära musikerna som bar deras kläder. En ny era och framgångssaga var född.

Färg: Svart
Passform: Normal
Sprund: Dubbel
Ärmslut: Inga knapphål
Lev. art nr: T56431011Z & T56431023Z
Lev. färg nr: 050
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.