Logga in

Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy
Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy
Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy
Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy
Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy
Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy
Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy
SE PLAGGEN
Tiger of Sweden Gordon Flannel Trousers Navy i gruppen Kläder / Byxor / Flanellbyxor hos Care of Carl (14165011r)

Gordon Flannel Trousers Navy

Flanellbyxa med pressveck och smal passform från Tiger of Sweden. Tillverkade i en kraftig ullblandning med en melerad samt lätt ruggad yta.

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Tiger of Sweden
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkade i ett blandgarn av ull, polyester, polyamid samt elastan.
• Stängs med dragkedjegylf, knapp samt hake.
• Två framfickor.
• Två bakfickor med knapp.

Passform
• Smal passform, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.
• Fotvidd 36 cm i strl 48, avsmalnat ben.
• Modellen på bilden är 186 cm lång och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
14165011r
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Midja8286889298
Innerben7779818181
Lårvidd5860646668
Knävidd4142444546
Fotvidd3636363636
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Det Stockholmsbaserade varumärket Tiger of Sweden grundades 1903 med syftet att klä män och kvinnor i plagg som uppmuntrar till självförtroende och personlig stil. Varumärket har sedan starten präglats av en stolt skräddartradition och ett noggrant hantverk med fokus på snitt, form och material. Varumärkets kärnvärden är centrerade kring kultur, kreativitet och hantverk, liksom av en strävan efter konstant utveckling av såväl design och kvalitet som intellektuella värden.

59% Ull, 35% Polyester, 5% Polyamid, 1% Elastan
Detaljer: 65% Polyester, 35% Bomull
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Blå
Tillverkningsland: Rumänien
Lev. art nr: T63533001
Lev. färg nr: 2AL
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »