Logga in

Rick Cool Wool Suit Dark Navy
Rick Cool Wool Suit Dark Navy
Rick Cool Wool Suit Dark Navy
Rick Cool Wool Suit Dark Navy
Rick Cool Wool Suit Dark Navy
Rick Cool Wool Suit Dark Navy
Rick Cool Wool Suit Dark Navy
Rick Cool Wool Suit Dark Navy
SE PLAGGEN
Rick Cool Wool Suit Dark Navy i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000227)

Rick Cool Wool Suit Dark Navy

4398:-

Tvåknäppt ullkostym med smal passform samt smala slag från Filippa K. Kostymen är tillverkad i en tunn och fin ullväv, där dressat möter skandinavisk minimalism.

Fri frakt & fri retur
space
Kostymkavaj :

space
Kostymbyxa :

space
Antal:

Tillbehör

  • Om produkten
  • Om Filippa K
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkad i Portugal i en tunn och fin ullväv.
• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida.
• Två framfickor med lock, en biljettficka samt en bröstficka.
• Tre passpoalerade innerfickor.
• Smala slag samt kontrasttyg under kragen.
• En knapp med osprättat knapphål vid ärmslut.
• Byxa med två snedställda framfickor samt två passpoalerade bakfickor.
• Gylf med dragkedja samt hake.
• Pressveck.

Passform
• Smal passform.
• Fotvidd 35 cm i storlek 48, extra avsmalnat ben.

• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp samt hur du bäst tar hand om den i Carl Magazine.
Produktens artikelnummer
SA000227
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Ärmlängd4646,546,546,546
Bröstvidd100104108112116
Midjevidd8892100106104
Plagglängd7273747576
Axelmått4546474849
Midja8286909496
Innerben8081828384
Lårvidd6062646567
Knävidd4142434445
Fotvidd3435363738
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Filippa K startades med målet att ta fram moderiktiga plagg med en ren design som lätt skulle gå att bygga en garderob runt och som skulle vara långsiktigt gjorda design- som kvalitetsmässigt. Baserat på dessa verkliga behov erbjuder Filippa K kläder för den medvetne mannen.

Varumärket grundades 1993 i Stockholm, Sverige, av bland annat Filippa Knutsson, som har fått ge dess namn. Deras första herrkollektion lanserades 1998 och bygger på varumärkets grundvärderingar stil, enkelhet och kvalitet.

Yttertyg: 100% Ull
Foder: 100% Polyester
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Blå
Passform: Smal
Sprund: Inget
Ärmslut: Osprättade knapphål
Lev. art nr: 25038 & 23319
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »