Logga in

PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey
PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey
PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey
PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey
PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey
PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey
PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey
SE PLAGGEN
PT01 Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey i gruppen Kläder / Byxor / Flanellbyxor hos Care of Carl (16411111r)

Gentleman Fit Pleated Flannel Trousers Grey

Kostymbyxor med front- samt pressveck från italienska PT01. Tillverkade i en flanellväv av nyull med lätt stretch för optimal passform, eleganta utan att kompromissa med komforten.
Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om PT01
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkade i Italien. 
• Frontveck. 
• Stängs med dragkedjegylf och knapp.

• Två snedställda framfickor samt en myntficka med knapp.
• Två passpoalerade bakfickor med knapp.

Passform
• Gentleman fit, högre midja jämfört med slim fit. 
• Fotvidd 37 cm i strl 48, avsmalnat ben.
• Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
16411111r
Produktens mått

Mått i cm464850525456
Midja8486889496102
Innerben939595969797
Lårvidd606064656667
Knävidd444648505152
Fotvidd363738394040
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Vissa är beredda att betala en skräddare för ett välsittande par, andra söker efter konfektion som håller liknande standard. Känslan av att hitta ett par byxor som sitter perfekt är oavsett värd all möda. Pantaloni Torino, mer kända som PT01, är byxspecialisten från Turin som har siktet inställt på titeln världens främsta byxtillverkare. Varje par sys upp i de finaste italienska tygerna, med minutiös detaljrikedom.

En visualisering av konceptet Made in Italy.

98% Nyull, 2% Elastan
Får ej vattentvättas
Endast kemtvätt.
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Grå
Passform: Avsmalnande
Lev. art nr: COGF11ZP0CL1CO15
Lev. färg nr: 230
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »