Logga in

Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy
Polo Ralph Lauren Clothing Suit Navy i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (11410811r)

Clothing Suit Navy

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Polo Ralph Lauren
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tvåknäppt ullkostym från Polo Ralph Lauren Clothing. 
• Smal passform.
• Halv kanvas - sydda mellanlägg vid bröst- och axelparti för en följsam passform.
• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida. 
• Två framfickor med lock samt en bröstficka.
• Fyra passpoalfickor invändigt varav en med knappförslutning.
• Ullbyxa med dragkedjegylf och pressveck.
 Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare. 
• Två framfickor samt två bakfickor med knappar.
• 37 cm i fotvidd i strl 50, avsmalnat ben.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp i Carl Magazine.

Produktens artikelnummer
11410811r
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm4648505254
Ärmlängd4546464646,5
Bröstvidd9498104108114
Midjevidd869096100108
Plagglängd7475767778
Axelmått4445464749
Midja7680869097
Innerben94,594,594,59595
Lårvidd6062636668
Knävidd4345474850
Fotvidd3536373839

Hur mäter vi? Läs mer.

Vad som 1967 började som en egen slipskollektion har under åren som gått kommit att utvecklas till en hel livsstil signerad Ralph Lauren. Kollektionen Polo Ralph Lauren är grundstenen i Ralph Laurens-kollektioner. Här kombineras en tidlös och avslappnad estetik från den amerikanska östkusten med en mer klassisk engelsk stil.

Som en definition av en preppy livsstil har Polo Ralph Lauren med sin ikoniska logga, i form av en hästpolospelare, blivit känt världen över som en symbol för tradition och autenticitet. Klassiska plagg så som den vita oxfordskjortan och grovstickade tröjor blandas med ett mer avslappnat och samtida stiluttryck.

Yttertyg: 100% Ull
Foder: 100% Kupro
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Går att kemtvätta.
Färg: Blå
Passform: Smal
Sprund: Dubbel
Tillverkningsland: Slovakien
Lev. art nr: A52UL023W0107
Lev. färg nr: A4045
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.