Logga in

Oscar Jacobson Floyd Suit Navy
Oscar Jacobson Floyd Suit Navy
Oscar Jacobson Floyd Suit Navy
Oscar Jacobson Floyd Suit Navy
Oscar Jacobson Floyd Suit Navy
Oscar Jacobson Floyd Suit Navy
Oscar Jacobson Floyd Suit Navy
SE PLAGGEN
Oscar Jacobson Floyd Suit Navy i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000007)

Floyd Suit Navy

4598:-

Tvåknäppt kostym från Oscar Jacobson. Kostymen har normal passform och är tillverkad i en lätt stretchig polyester- och ullblandning.

KAMPANJ
Köp Kostym Från Oscar Jacobsson - Få Kostymfodral

space
Kostymkavaj:

space
Kostymbyxa:

space
Antal:

Tillbehör

  • Om produkten
  • Om Oscar Jacobson
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Halvkonstruerad (axelvaddar samt mellanlägg vid front men ej vid rygg).

• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida. 

• Tre framfickor, varav en bröstficka, samt fyra innerfickor.

• Byxor med två sneda fickor på framsida samt två bakfickor med knapp. 

• Pressveck.

Passform
• F-serien, kostymer med modellnamn som börjar på F har normal passform.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.
• Modellen på bilden är 186 cm lång och bär storlek 48.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp samt hur du bäst tar hand om den i Carl Magazine.
Produktens artikelnummer
SA000007
Produktens mått

Mått i cm46485052
Ärmlängd44454647
Bröstvidd102106110114
Midjevidd9296100110
Plagglängd72737475
Axelmått44454647
Midja82869094
Innerben818283,585
Lårvidd59606163
Knävidd44454546
Fotvidd3636,53840
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Gediget hantverk, snillrika detaljer och en tidlös stil utmärker Oscar Jacobson. I en kombination av anglosaxiskt kulturarv, italiensk skräddarkonst och skandinavisk enkelhet gör man högkvalitativa kostymer och kavajer för den medvetne mannen.

Allt började i den lilla svenska staden Borås med att man 1903 började tillverka arbetskläder. 1908 började Oscar Jacobson tillverka kläder i fördefinierade storlekar istället för att skräddarsy, något som var revolutionerande på sin tid. Under 1920-talet infördes nästa revolutionerande idé – övergången från att en sömmerska gjorde hela kostymen till att man specialiserade sig på ett enskilt moment. En idé som tagit varumärket till den kvalitetsnivå man håller idag.

54% Polyester, 44% Ull, 2% Elastan
40 graders maskintvätt.
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Blå
Passform: Normal
Lev. art nr: 379 4158 & 525 4158
Lev. färg nr: 210
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »