Logga in

Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey
Oscar Jacobson Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey i gruppen Kläder / Byxor / Flanellbyxor hos Care of Carl (13253911r)

Dean Turn Up Flannel Trousers Dark Grey

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Oscar Jacobson
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Flanellbyxa från Oscar Jacobson.
• Tillverkad i en ullväv signerad Angelico - en italiensk vävproducent.
• Knäfodrad - finare väv vid lårets insida för ökad komfort.

• 37 cm i fotvidd i strl 48, avsmalnat ben.

• Två framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor.
• Slag nertill för extra stadga och snyggt fall.

• Pressveck samt sex bälteshällor.


Produktens artikelnummer
13253911r
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm4648505254
Midja84889296101
Innerben7981818384
Lårvidd61646768,570
Knävidd4445464849
Fotvidd3637373838

Hur mäter vi? Läs mer.

Gediget hantverk, snillrika detaljer och en tidlös stil utmärker Oscar Jacobson. I en kombination av anglosaxiskt kulturarv, italiensk skräddarkonst och skandinavisk enkelhet gör man högkvalitativa kostymer och kavajer för den medvetne mannen.

Allt började i den lilla svenska staden Borås med att man 1903 började tillverka arbetskläder. 1908 började Oscar Jacobson tillverka kläder i fördefinierade storlekar istället för att skräddarsy, något som var revolutionerande på sin tid. Under 1920-talet infördes nästa revolutionerande idé – övergången från att en sömmerska gjorde hela kostymen till att man specialiserade sig på ett enskilt moment. En idé som tagit varumärket till den kvalitetsnivå man håller idag.

100% Ull
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Går att kemtvätta.
Färg: Grå
Lev. art nr: 534-8992
Lev. färg nr: 112
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.