Logga in

✓FRI FRAKT ✓1-3 DAGARS LEVERANS
SE PLAGGEN
Morris Rodney Corduroy Trousers Brown i gruppen Kläder / Byxor / Manchesterbyxor hos Care of Carl (19441211r)

Rodney Corduroy Trousers Brown

Care of Carls 10 års-jubileum firas genom exklusiva och noggrant utvalda designsamarbeten med våra allra mest eminenta varumärken, där tidlöshet och kvalitet utgör viktiga kännetecken. Här i form av manchesterbyxor med pressveck från Morris.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Morris
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Care of Carl är exklusiva återförsäljare av detta plagg. 
• Tillverkad i en mjuk manchesterväv av bomull.
• Två framfickor samt två passpoalerade bakfickor med knapp.
• Gylf med dragkedja samt hake och knapp. 

Passform
Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek. 

• Modellen på bilden är 190 cm, väger 82 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
19441211r
Produktens mått

Mått i cm4446485052545658
Midja768082889296102104
Innerben7779808182838485
Lårvidd6062646665707274
Knävidd3940424446484850
Fotvidd3232343535363840
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Preppy och nyskapande, med en egensinnig personlighet. Morris präglas av en perfekt mix av franska rivieran och internationella storstäder som New York och Paris, där klassiskt herrmode vävs samman med rådande trender. Allt började 2004 med Jan och Eva Alsén som i den svenska staden Borås grundade varumärket. Det välklingande namnet Morris har man hämtat från en klassisk herrekipering vid samma namn, som från 1950- till 1970-talet hade sina glansdagar i Stockholm.

Läs mer om Morris i vår intervju med varumärkets grundare Jan Alsén »

100% Bomull
Får ej vattentvättas Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas. Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas. Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn. Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Brun
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Turkiet
Lev. art nr: 550210
Lev. färg nr: 80
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »