Logga in

Morris Leather 3 cm Belt Black
Morris Leather 3 cm Belt Black
Morris Leather 3 cm Belt Black
Morris Leather 3 cm Belt Black
Morris Leather 3 cm Belt Black
SE PLAGGEN
Morris Leather 3 cm Belt Black i gruppen Accessoarer / Bälten / Släta bälten hos Care of Carl (14281511r)

Leather 3 cm Belt Black

Klassiskt och stilrent läderbälte från varumärket Morris. Tillverkat i Italien, i ett fint polerat läder med mjuk insida samt silverfärgat tunnt spänne.  
Kampanj
Antal
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Morris
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Präglad logotyp på insidan.
• 3,5 cm brett.

Är du osäker på vad för bälte du ska köpa? Läs vår guide till hur du väljer rätt bälte för din klädsel.
Produktens artikelnummer
14281511r
Produktens mått

Mått i cm859095105
Längd innersta hål808893103
Längd yttersta hål9098103113
Totallängd (rem)100104109119
Höjd3,53,53,53,5
Längd spänne4,65,55,55,5
Höjd spänne4444
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Preppy och nyskapande, med en egensinnig personlighet. Morris präglas av en perfekt mix av franska rivieran och internationella storstäder som New York och Paris, där klassiskt herrmode vävs samman med rådande trender. Allt började 2004 med Jan och Eva Alsén som i den svenska staden Borås grundade varumärket. Det välklingande namnet Morris har man hämtat från en klassisk herrekipering vid samma namn, som från 1950- till 1970-talet hade sina glansdagar i Stockholm.

Läs mer om Morris i vår intervju med varumärkets grundare Jan Alsén »

100% Läder
Färg: Svart
Tillverkningsland: Italien
Lev. art nr: 47046
Lev. färg nr: 1
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.