Logga in

Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki
Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki
Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki
Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki
Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki
Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki
Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki
SE PLAGGEN
Morris Azour Rodney Linen Trousers Khaki i gruppen Kläder / Byxor / Linnebyxor hos Care of Carl (16906211r)

Azour Rodney Linen Trousers Khaki

Linnebyxor från varumärket Morris, med sin historiska koppling till klassisk herrekipering och stort hantverkskunnande förenar varumärket sin brittiska preppystil med europeisk elegans. Byxorna är tillverkade i en sval linneväv som passar utmärkt för varma sommardagar.
Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se tips på liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Morris
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkade i 100% lin samt foder i 100% acetat.
• Gylf med dragkedja samt hake.
• Två framfickor, två passpoalerade bakfickor.
• Pressveck. 

Passform
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 186 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
16906211r
Produktens mått

Mått i cm464850525456
Midja8184899294100
Innerben788081818283
Lårvidd596064666871
Knävidd404244454748
Fotvidd343435363738
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Preppy och nyskapande, med en egensinnig personlighet. Morris präglas av en perfekt mix av franska rivieran och internationella storstäder som New York och Paris, där klassiskt herrmode vävs samman med rådande trender. Allt började 2004 med Jan och Eva Alsén som i den svenska staden Borås grundade varumärket. Det välklingande namnet Morris har man hämtat från en klassisk herrekipering vid samma namn, som från 1950- till 1970-talet hade sina glansdagar i Stockholm.

Läs mer om Morris i vår intervju med varumärkets grundare Jan Alsén »

100% Lin
Foder: 100% Acetat
Får ej vattentvättas Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas. Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas. Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn. Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Beige
Passform: Normal
Tillverkningsland: Turkiet
Lev. art nr: 5501611
Lev. färg nr: 05
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »