Logga in

Jamonte Travel Suit Blue
Jamonte Travel Suit Blue
Jamonte Travel Suit Blue
Jamonte Travel Suit Blue
Jamonte Travel Suit Blue
Jamonte Travel Suit Blue
SE PLAGGEN
Jamonte Travel Suit Blue i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000279)

Jamonte Travel Suit Blue

0:-

Tvåknäppt kostym med smal passform från Tiger of Sweden. Kostymen är tillverkad i en tunn och tät väv av polyester och ull med egenskaper anpassade för resenären.

KAMPANJ
Köp Kavaj/Kostym från Tiger - Få fodral

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
  • Om produkten
  • Om Tiger of Sweden
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Ofodrad kavaj, vilket ger ett ledigt och rörligt plagg.
• Två framfickor, en bröstficka samt två passpoalerade innerfickor.
• Osprättade knapphål vid ärmslut.
• Stängs med dragkedjegylf samt hakor.
• Kostymbyxa med två snedställda framfickor.
• Två passpoalerade bakfickor.

Passform
• Smal passform.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp samt hur du bäst tar hand om den i Carl Magazine.
Produktens artikelnummer
SA000279
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Ärmlängd4747474747
Bröstvidd100104106108110
Midjevidd909296100104
Plagglängd7273757677
Axelmått4647484950
Midja8286889298
Innerben7779818181
Lårvidd5860646668
Knävidd4142444546
Fotvidd3535363636
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Det Stockholmsbaserade varumärket Tiger of Sweden grundades 1903 med syftet att klä män och kvinnor i plagg som uppmuntrar till självförtroende och personlig stil. Varumärket har sedan starten präglats av en stolt skräddartradition och ett noggrant hantverk med fokus på snitt, form och material. Varumärkets kärnvärden är centrerade kring kultur, kreativitet och hantverk, liksom av en strävan efter konstant utveckling av såväl design och kvalitet som intellektuella värden.

54% Polyester, 44% Ull, 2% Elastan
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Blå
Passform: Smal
Sprund: Dubbelt
Ärmslut: Osprättade knapphål
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »