Logga in

Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown
Incotex Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown i gruppen Kläder / Byxor / Flanellbyxor hos Care of Carl (13044711r)

Super 100´s Flannel Trousers Medium Brown

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Incotex
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Flanellbyxor från Incotex.
• Incotex är en av världens främsta byxtillverkare.
• Tillverkade i Super 100's ull, en extra tunn och fin ullkvalitet.

• Slim fit, 38 cm i fotvidd, avsmalnat ben.

• Gylf med metalldragkedja, hake samt knapp.
• Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare.

• Perfekt balanserad byxa vilket ger ett bra fall.
• Knäfodrade med finare väv vid lårets insida för ökad komfort. 

• Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor.

• Pressveck samt åtta bälteshällor.


Produktens artikelnummer
13044711r
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm4648505254
Midja8083868992
Innerben9494969697
Lårvidd5960626365
Knävidd4243454547
Fotvidd36,537383838

Hur mäter vi? Läs mer.

Incotex – varumärket som tillverkar "the world's best trousers”, grundades i Venedig 1951. Ursprungligen började man som en specialisttillverkare av byxor åt andra varumärken. Under 1950-talet gjorde man till exempel byxor åt den amerikanska flottan, som den gång var stationerad i regionen, under 80-talet tillverkade man byxor åt Ralph Lauren och Ermenegildo Zegna. Först 2003 etablerade sig Incotex som ett självständigt varumärke med en egen kollektion.

Byxorna präglas av en minutiös detaljnivå, där man kan se att tillverkaren har lagt ner sin själ i att hitta den perfekta passformen. De bästa materialen har valts och ett stort fokus har lagts på att skapa en så estetiskt tilltalande och komfortabel byxa som möjligt.

100% Ull
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Går att kemtvätta.
Färg: Brun
Lev. art nr: 1AT030 1721E
Lev. färg nr: 611
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.