Logga in

Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco
SE PLAGGEN
Incotex Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco i gruppen Kläder / Byxor / Chinos hos Care of Carl (15760611r)

Solaro High Waist Side Adjuster Pleated Chino Tobacco

Byxa med frontveck från Incotex. Byxorna är tillverkade i en fiskbensmönstrad bomullsväv med den klassiska passformen 30. 

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Incotex
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Gylf med metalldragkedja samt knappar.
• Spännen vid linningen för reglering av vidd.
• Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor med knappar.

Passform
• Slim fit, 37 cm i fotvidd i storlek 48, avsmalnat ben.
• Normala i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.
• Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 80 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
15760611r
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Midja8486929499
Innerben939494,59797
Lårvidd6062656566
Knävidd4344464849
Fotvidd3737383940
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Incotex – varumärket som tillverkar "the world's best trousers”, grundades i Venedig 1951. Ursprungligen började man som en specialisttillverkare av byxor åt andra varumärken. Under 1950-talet gjorde man till exempel byxor åt den amerikanska flottan, som den gång var stationerad i regionen, under 80-talet tillverkade man byxor åt Ralph Lauren och Ermenegildo Zegna. Först 2003 etablerade sig Incotex som ett självständigt varumärke med en egen kollektion.

Byxorna präglas av en minutiös detaljnivå, där man kan se att tillverkaren har lagt ner sin själ i att hitta den perfekta passformen. De bästa materialen har valts och ett stort fokus har lagts på att skapa en så estetiskt tilltalande och komfortabel byxa som möjligt.

Yttertyg: 100% Bomull
Fickfoder: 37% Bomull
Fickfoder: 37% Modal
Fickfoder: 26% Polyester
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Färg: Beige
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Rumänien
Lev. art nr: 1AG011 60221
Lev. färg nr: 510
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »