Logga in

Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey
SE PLAGGEN
Incotex Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey i gruppen Kläder / Byxor / Kostymbyxor hos Care of Carl (15760411r)

Slim Fit Super 100's Wool Trousers Medium Grey

Uddabyxor med avsmalnat ben från Incotex. Byxorna är tillverkade i Super 100's ull, en extra tunn och fin ullkvalitet med den klassiska passformen 30.

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Incotex
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Gylf med metalldragkedja samt knappar.
• Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor.
• Åtta bälteshällor.

Passform
• Slim fit, 37 cm i fotvidd i storlek 48, avsmalnat ben.
• Normala i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.
• Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 80 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
15760411r
Produktens mått

Mått i cm464850525456
Midja8486929499102
Innerben939494,5979798
Lårvidd606265656671
Knävidd434446484951
Fotvidd373738394040
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Incotex – varumärket som tillverkar "the world's best trousers”, grundades i Venedig 1951. Ursprungligen började man som en specialisttillverkare av byxor åt andra varumärken. Under 1950-talet gjorde man till exempel byxor åt den amerikanska flottan, som den gång var stationerad i regionen, under 80-talet tillverkade man byxor åt Ralph Lauren och Ermenegildo Zegna. Först 2003 etablerade sig Incotex som ett självständigt varumärke med en egen kollektion.

Byxorna präglas av en minutiös detaljnivå, där man kan se att tillverkaren har lagt ner sin själ i att hitta den perfekta passformen. De bästa materialen har valts och ett stort fokus har lagts på att skapa en så estetiskt tilltalande och komfortabel byxa som möjligt.

100% Nyull
Foder: 37% Bomull, 37% Modal, 26% Polyester
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Färg: Grå
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Rumänien
Lev. art nr: 1AT030 5006T
Lev. färg nr: 910
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »