Logga in

Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory
Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory
Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory
Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory
Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory
Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory
Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory
SE PLAGGEN
Incotex Slim Fit Corduroy Trousers Ivory i gruppen Kläder / Byxor / Manchesterbyxor hos Care of Carl (16285011r)

Slim Fit Corduroy Trousers Ivory

Dessa comfort chinos från italienska Incotex är tillverkade i en smalspårig manchesterväv i den klassiska passformen 30 med avsmalnat ben.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Incotex
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Gylf med metalldragkedja samt tre knappar för ökad hållbarhet.
• Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor.
• Åtta bälteshällor.

Passform
• Modell 30.
• Slim fit, 37 cm i fotvidd i storlek 50, avsmalnat ben.
• Smal byxfåll, avsedda att vikas upp eller läggas upp hos skräddare för perfekt längd.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 185 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
16285011r
Produktens mått

Mått i cm4446485052545658
Midja808284888297102104
Innerben9192939494949595
Lårvidd5456586263666971
Knävidd4243444648495051
Fotvidd3636363738394041
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Incotex – varumärket som tillverkar "the world's best trousers”, grundades i Venedig 1951. Ursprungligen började man som en specialisttillverkare av byxor åt andra varumärken. Under 1950-talet gjorde man till exempel byxor åt den amerikanska flottan, som den gång var stationerad i regionen, under 80-talet tillverkade man byxor åt Ralph Lauren och Ermenegildo Zegna. Först 2003 etablerade sig Incotex som ett självständigt varumärke med en egen kollektion.

Byxorna präglas av en minutiös detaljnivå, där man kan se att tillverkaren har lagt ner sin själ i att hitta den perfekta passformen. De bästa materialen har valts och ett stort fokus har lagts på att skapa en så estetiskt tilltalande och komfortabel byxa som möjligt.

98% Bomull, 2% Elastan
30 graders maskintvätt i halv maskin
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Torkas i skugga.
Torkas plant.
Färg: Beige
Passform: Avsmalnande
Lev. art nr: 1AGW30 4835Y
Lev. färg nr: 021
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »