Logga in

Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green
SE PLAGGEN
Incotex Slim Fit Comfort Chino Forest Green i gruppen Kläder / Byxor / Chinos hos Care of Carl (15248211r)

Slim Fit Comfort Chino Forest Green

Dessa comfort chinos från italienska Incotex är tillverkade i en mjuk bomullskvalitet med stretch. De har den klassiska passformen 30 och avsmalnat ben.

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Incotex
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Incotex 1951, en kollektion byxor för den moderna mannen med betoning på smart casual, försedda med unika detaljer som den klassiska blå öglan.
• Gylf med metalldragkedja samt tre knappar för ökad hållbarhet.
• Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor.
• Åtta bälteshällor.

Passform
• Modell 30.
• Slim fit, 38 cm i fotvidd i storlek 50, avsmalnat ben.
• Smal byxfåll, avsedda att vikas upp eller läggas upp hos skräddare för perfekt längd.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 186 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
15248211r
Produktens mått

Mått i cm44464850525456
Midja808486909499102
Innerben93949595969697
Lårvidd58606264656670
Knävidd42434446484950
Fotvidd37373738394040
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Incotex – varumärket som tillverkar "the world's best trousers”, grundades i Venedig 1951. Ursprungligen började man som en specialisttillverkare av byxor åt andra varumärken. Under 1950-talet gjorde man till exempel byxor åt den amerikanska flottan, som den gång var stationerad i regionen, under 80-talet tillverkade man byxor åt Ralph Lauren och Ermenegildo Zegna. Först 2003 etablerade sig Incotex som ett självständigt varumärke med en egen kollektion.

Byxorna präglas av en minutiös detaljnivå, där man kan se att tillverkaren har lagt ner sin själ i att hitta den perfekta passformen. De bästa materialen har valts och ett stort fokus har lagts på att skapa en så estetiskt tilltalande och komfortabel byxa som möjligt.

Yttertyg: 98% Bomull, 2% Elastan
Foder: 100% Bomull
30 graders maskintvätt i halv maskin.
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Torkas i skugga.
Dropptorkas.
Färg: Grön
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Rumänien
Lev. art nr: 1AGW30 4290M
Lev. färg nr: 709
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »