Logga in

FÖRLÄNGT ÖPPET KÖP TILL 7 JANUARI 2020
Incotex Slim Fit Comfort Chino Dark Brown
Incotex Slim Fit Comfort Chino Dark Brown
Incotex Slim Fit Comfort Chino Dark Brown
Incotex Slim Fit Comfort Chino Dark Brown
Incotex Slim Fit Comfort Chino Dark Brown
Incotex Slim Fit Comfort Chino Dark Brown
SE PLAGGEN
Incotex Slim Fit Comfort Chino Dark Brown i gruppen Kläder / Byxor / Chinos hos Care of Carl (16283211r)

Slim Fit Comfort Chino Dark Brown

Dessa comfort chinos från italienska Incotex är tillverkade i en mjuk bomullskvalitet med stretch. De har den klassiska passformen 30 och avsmalnat ben.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Incotex
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Incotex 1951, en kollektion byxor för den moderna mannen med betoning på smart casual, försedda med unika detaljer som den klassiska blå öglan.
• Gylf med metalldragkedja samt tre knappar för ökad hållbarhet.
• Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor.
• Åtta bälteshällor.

Passform
• Modell 30.
• Slim fit, 38 cm i fotvidd i storlek 50, avsmalnat ben.
• Smal byxfåll, avsedda att vikas upp eller läggas upp hos skräddare för perfekt längd.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vill du veta med om chinos och vad man ska tänka på när man köper dem?
Produktens artikelnummer
16283211r
Produktens mått

Mått i cm4446485052545658
Midja808486909499102104
Innerben9394959596969797
Lårvidd5860626465666971
Knävidd4243444648495051
Fotvidd3737373839404041
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Incotex – varumärket som tillverkar "the world's best trousers”, grundades i Venedig 1951. Ursprungligen började man som en specialisttillverkare av byxor åt andra varumärken. Under 1950-talet gjorde man till exempel byxor åt den amerikanska flottan, som den gång var stationerad i regionen, under 80-talet tillverkade man byxor åt Ralph Lauren och Ermenegildo Zegna. Först 2003 etablerade sig Incotex som ett självständigt varumärke med en egen kollektion.

Byxorna präglas av en minutiös detaljnivå, där man kan se att tillverkaren har lagt ner sin själ i att hitta den perfekta passformen. De bästa materialen har valts och ett stort fokus har lagts på att skapa en så estetiskt tilltalande och komfortabel byxa som möjligt.

Yttertyg: 98% Bomull, 2% Elastan
Foder: 100% Bomull
30 graders maskintvätt i halv maskin
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Torkas i skugga.
Dropptorkas.
Färg: Brun
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Rumänien
Lev. art nr: 1AGW30 4290Y
Lev. färg nr: 618
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »