Logga in

Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue
Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue
Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue
Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue
Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue
Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue
Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue
SE PLAGGEN
Incotex Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue i gruppen Kläder / Byxor / Uddabyxor hos Care of Carl (16282511r)

Slim Fit Pleated Trousers Dark Blue

Mönstrade uddabyxor med frontveck från italienska Incotex. Varumärket är en av världens främsta byxtillverkare, erkända för sin kvalitet och genomtänkta plagg.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Incotex
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkade i en lätt ruggad bomullskvalitet som ger en len känsla.
• Knappgylf samt tre knappar.
• Två snedställda framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor med knapp.
• Åtta bälteshällor.

Passform
• Modell 30.
• Slim fit, 35 cm i fotvidd i storlek 48, smalt ben.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek

• Modellen på bilden är 185 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
16282511r
Produktens mått

Mått i cm464850525456
Midja8286889294102
Innerben848687878888
Lårvidd616466686970
Knävidd434446474747
Fotvidd343535363737
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Incotex – varumärket som tillverkar "the world's best trousers”, grundades i Venedig 1951. Ursprungligen började man som en specialisttillverkare av byxor åt andra varumärken. Under 1950-talet gjorde man till exempel byxor åt den amerikanska flottan, som den gång var stationerad i regionen, under 80-talet tillverkade man byxor åt Ralph Lauren och Ermenegildo Zegna. Först 2003 etablerade sig Incotex som ett självständigt varumärke med en egen kollektion.

Byxorna präglas av en minutiös detaljnivå, där man kan se att tillverkaren har lagt ner sin själ i att hitta den perfekta passformen. De bästa materialen har valts och ett stort fokus har lagts på att skapa en så estetiskt tilltalande och komfortabel byxa som möjligt.

98% Bomull, 2% Elastan
30 graders maskintvätt i halv maskin
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Torkas i skugga.
Dropptorkas.
Färg: Blå
Passform: Smal
Lev. art nr: 1AG012 4514J
Lev. färg nr: 831
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »