Logga in

Henrie Wool Stretch Suit Grey
Henrie Wool Stretch Suit Grey
Henrie Wool Stretch Suit Grey
Henrie Wool Stretch Suit Grey
Henrie Wool Stretch Suit Grey
Henrie Wool Stretch Suit Grey
Henrie Wool Stretch Suit Grey
Henrie Wool Stretch Suit Grey
SE PLAGGEN
Henrie Wool Stretch Suit Grey i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000230)

Henrie Wool Stretch Suit Grey

4698:-

Tvåknäppt ullkostym med smal passform från Tiger of Sweden. Kostymen är tillverkad i en tunn och fin ullväv med en aning stretch, signerad Angelico, en italiensk vävproducent.

KAMPANJ
Köp Tiger-kostym - Få fodral

Fri frakt & fri retur
space
Kostymkavaj :

space
Kostymbyxa :

space
Antal:

Tillbehör

  • Om produkten
  • Om Tiger of Sweden
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida.
• Två framfickor med lock, en bröstficka samt detalj i form av två knappar på slag.
• Tre passpoalerade innerfickor.
• Sprättade knapphål vid ärmslut.
• Dubbelt sprund.
• Byxa med två snedställda framfickor.
• Två bakfickor med knapp.
• Stängs med dragkedjegylf samt knapp.

Passform
• Smal passform.
• Fotvidd 36 cm i strl 48, avsmalnat ben.

• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp samt hur du bäst tar hand om den i Carl Magazine.
Produktens artikelnummer
SA000230
Produktens mått

Mått i cm444648505254
Ärmlängd454646,5474849
Bröstvidd9698100104106110
Midjevidd88929498102106
Plagglängd717375767779
Axelmått444546474849
Midja788286899298
Innerben798081828385
Lårvidd586264666870
Knävidd414243454647
Fotvidd363636373838
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Det Stockholmsbaserade varumärket Tiger of Sweden grundades 1903 med syftet att klä män och kvinnor i plagg som uppmuntrar till självförtroende och personlig stil. Varumärket har sedan starten präglats av en stolt skräddartradition och ett noggrant hantverk med fokus på snitt, form och material. Varumärkets kärnvärden är centrerade kring kultur, kreativitet och hantverk, liksom av en strävan efter konstant utveckling av såväl design och kvalitet som intellektuella värden.

Yttertyg: 98% Ull, 2% Lycra
Foder: 100% Viskos
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Grå
Passform: Smal
Sprund: Dubbelt
Ärmslut: Sprättade knapphål
Lev. art nr: T56431172Z & T56431174Z
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »