Logga in

Frank Linen Suit Navy
Frank Linen Suit Navy
Frank Linen Suit Navy
Frank Linen Suit Navy
Frank Linen Suit Navy
Frank Linen Suit Navy
Frank Linen Suit Navy
Frank Linen Suit Navy
SE PLAGGEN
Frank Linen Suit Navy i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000263)

Frank Linen Suit Navy

6998:-

Tvåknäppt linnekostym med smal passform från Morris Heritage. Perfekt till sommarens tillställningar när du vill bära något som är både stilfullt och svalkande. 

KAMPANJ
Köp Morris Heritage kavaj/kostym, få fodral på köpet

Fri frakt & fri retur
space
Kostymkavaj :

space
Kostymbyxa:

space
Antal:

Tillbehör

  • Om produkten
  • Om Morris Heritage
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Kavaj med två öppna framfickor, samt en bröstficka.
• Fyra passpoalerade innerfickor.
• Dubbelt sprund.
• Fem knappar vid ärmslut, varav den yttersta har osprättat knapphål - vilket underlättar vid eventuell uppläggning av ärm.
• Byxa med t
vå snedställda framfickor samt två passpoalerade bakfickor.
Gylf med dragkedja, två knappar samt en hake.
• Fixerad byxfåll vid benslut på 5 cm.

Passform
• Smal passform.
• 35 cm i fotvidd i strl 48, smalt benslut.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

Produktens artikelnummer
SA000263
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Ärmlängd444444,54545,5
Bröstvidd96100104108110
Midjevidd909296100104
Plagglängd71,57273,57475
Axelmått42424344,545,5
Midja8285899398
Innerben7879,5828384
Lårvidd6062636769
Knävidd4243444647
Fotvidd3435363738
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Med ett stort fokus på kvalité, stil och fina material blickar man i Morris mer exklusiva kollektion Morris Heritage bortom horisonten. Här samarbetar man med välkända och högt renommerade italienska tygproducenter som Vitale Barberis Canonico, Lanificio Fratelli Ormezzano och Fratelli Tallia di Delfino för att kunna erbjuda absolut bästa kvalité. Allt görs med en klassisk framtoning och en nonchalant elegans, där den stilmedvetna mannen ska kunna finna det han söker.

Läs mer om varumärket i vår intervju med dess grundare Jan Alsén »

100% Lin
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Blå
Passform: Smal
Sprund: Dubbelt
Ärmslut: Sprättade knapphål
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »