Logga in

Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal
Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal
Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal
Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal
Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal
Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal
Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal
SE PLAGGEN
Etro Single Pleat Flannel Trouser Charcoal i gruppen Kläder / Byxor / Flanellbyxor hos Care of Carl (16286511r)

Single Pleat Flannel Trouser Charcoal

Flanellbyxor med frontveck från italienska familjeföretaget Etro. Stilrena, minimalistiska samt komfortabla byxor tillverkade i en tunn och slät väv av andande ull.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Etro
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkade i ull.
• Frontveck.
• Gylf med dragkedja samt tre knappar.

• Två snedställda framfickor samt två passpoalerade bakfickor.

Passform
• Smal passform.
• Normalhög midja.
• 35 cm i fotvidd i strl 48, smalt benslut.
• Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare. 
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
16286511r
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Midja82869094100
Innerben8989899090
Lårvidd6062646868
Knävidd4244454647
Fotvidd3435363637
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Familjeföretaget Etro grundades 1968 i Milano, Italien, av Gerolamo "Gimmo" Etro. Idag leds varumärket av hans fyra barn och tillsammans har de gjort Etro till ett internationellt modehus som gör allt från ready-to-wear till exklusiv haute couture. Med åren har varumärket kommit att bli starkt förknippat och rent av synonymt med paisleymönstret – ett mönster som är ständigt återkommande i Etros minst sagt konstnärliga kollektioner.

100% Ull
Foder: 60% Acetat, 40% Viskos
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Passform: Smal
Lev. art nr: 1W500 131
Lev. färg nr: 3
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »