Logga in

Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt
SE PLAGGEN
Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000281)

Edmund Wool Suit Mid Blue & White Shirt

4499:-

Kostym från Oscar Jacobson med en tillhörande klassisk vit skjorta från Morris. Ett säkert kort för formella tillställningar, något som bör finnas i var mans garderob.

KAMPANJ
Köp Kostym Från Oscar Jacobsson - Få Kostymfodral

Fri frakt & fri retur
space
Kostymkavaj :

space
Kostymbyxa :

space
Skjorta :

space
Antal:

Tillbehör

  • Om produkten
  • Om Oscar Jacobson
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

Kostymset innehållande komplett kostym från Oscar Jacobson med matchande skjorta från Morris.

Oscar Jacobson Edmund Wool Blazer Mid Blue & Oscar Jacobson Denz Wool Trousers Mid Blue
• Kostymen är tillverkad i en tunn och fin ullväv med stretch, för att inte behöva kompromissa med varken stil eller komfort.
• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida. 
• Kostymbyxa med avsmalnande passform samt pressveck.

Morris Dean Spread Collar Cotton Shirt White
• Dressad kvalitetsskjorta med cutaway-krage från Morris.
• Tillverkad i en tunn bomullsväv med lyster.

Passform
• Smal passform.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

För en fulländad outfit besök gärna vår avdelning handgjorda skor och utforska Care of Carls sortiment av accessoarer.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp samt hur du bäst tar hand om den i Carl Magazine.
Produktens artikelnummer
SA000281
Produktens mått

Mått i cm44464850525456
Ärmlängd44454546474849
Bröstvidd96100102104106108112
Midjevidd84909296100104108
Plagglängd69737374757676
Axelmått42444545464747
Midja8084879295100104
Innerben77787980818283
Lårvidd60626466687073
Knävidd42424446484951
Fotvidd34353637383840
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Gediget hantverk, snillrika detaljer och en tidlös stil utmärker Oscar Jacobson. I en kombination av anglosaxiskt kulturarv, italiensk skräddarkonst och skandinavisk enkelhet gör man högkvalitativa kostymer och kavajer för den medvetne mannen.

Allt började i den lilla svenska staden Borås med att man 1903 började tillverka arbetskläder. 1908 började Oscar Jacobson tillverka kläder i fördefinierade storlekar istället för att skräddarsy, något som var revolutionerande på sin tid. Under 1920-talet infördes nästa revolutionerande idé – övergången från att en sömmerska gjorde hela kostymen till att man specialiserade sig på ett enskilt moment. En idé som tagit varumärket till den kvalitetsnivå man håller idag.

54% Polyester, 44% Ull, 2% Elastan
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Blå
Passform: Smal
Sprund: Dubbelt
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »