Logga in

Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy
Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy
Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy
Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy
Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy
Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy
Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy
SE PLAGGEN
Canali Slim Fit Stretch Chinos Navy i gruppen Kläder / Byxor / Chinos hos Care of Carl (16299011r)

Slim Fit Stretch Chinos Navy

Chinos från Canali. Byxorna är tillverkade i Italien i en stretchig bomullskvalitet med smal passform vilket ger en bra balans mellan klassisk elegans och nutida stiltrender.

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Canali
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Gylf med dragkedja samt knapp. 
• Tre framfickor, varav en myntficka, samt två bakfickor med knapp.
• Pressveck.

Passform
• Normal passform.
• Fotvidd 38 cm i strl 48, smalt benslut.
• Normala i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 186 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vill du veta med om chinos och vad man ska tänka på när man köper dem?
Produktens artikelnummer
16299011r
Produktens mått

Mått i cm464850525456
Midja788387919598
Innerben898989898990
Lårvidd586062646670
Knävidd424344,5464751
Fotvidd35363737,53840
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Det familjeägda italienska skrädderiet Canali har sedan det grundades 1934 kommit att bli normen för italiensk lyx. Med sina hantverksmässigt sydda kostymer, gjorda av de finaste materialen och i en utsökt passform har man skapat en visuellt vacker balans mellan italiensk kultur och stil. För dem är begreppet ”Made in Italy” inte enbart ett märke utan en lång tradition av hantverk, kultur och historia som tillsammans är en symbol för varumärkets italienska identitet och höga kvalitet.

98% Bomull, 2% Elastan
Foder: 100% Bomull
30 graders maskintvätt i halv maskin
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Färg: Blå
Passform: Avsmalnande
Lev. art nr: PT00418 91633
Lev. färg nr: 310
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »