Logga in

FÖRLÄNGT ÖPPET KÖP TILL 7 JANUARI 2020
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal
SE PLAGGEN
Canali Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal i gruppen Kläder / Byxor / Flanellbyxor hos Care of Carl (16298911r)

Capri Slim Fit Flannel Trousers Charcoal

Kostymbyxor med avsmalnande passform från Canali. Tillverkade i Italien av en mjuk flanellväv i ull. Ett utmärkt alternativ i den dressade garderoben. 

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Canali
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Stängs med dragkedja och knapp.
• Knäfodrade - finare väv vid lårets insida för ökad komfort.
• Två framfickor, en myntficka samt två passpoalerade bakfickor med knapp.
• Pressveck.

Passform
• Normalhög midja.
• 38 cm i fotvidd i strl 48, avsmalnat ben.
• Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare.
• Normala i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 186 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
16298911r
Produktens mått

Mått i cm464850525456
Midja7882869195100
Innerben939396969696
Lårvidd606163676872
Knävidd454648505152
Fotvidd363838393940
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Det familjeägda italienska skrädderiet Canali har sedan det grundades 1934 kommit att bli normen för italiensk lyx. Med sina hantverksmässigt sydda kostymer, gjorda av de finaste materialen och i en utsökt passform har man skapat en visuellt vacker balans mellan italiensk kultur och stil. För dem är begreppet ”Made in Italy” inte enbart ett märke utan en lång tradition av hantverk, kultur och historia som tillsammans är en symbol för varumärkets italienska identitet och höga kvalitet.

100% Ull
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen.
Färg: Grå
Passform: Avsmalnande
Tillverkningsland: Italien
Lev. art nr: AN00019 75080
Lev. färg nr: 111
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »