Logga in

BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000159)

Ryan Slim Fit Wool Suit Dark Blue

5798:-
Fri frakt & fri retur
space
Kostymkavaj :

space
Kostymbyxa :

space
Antal:

Tillbehör

BOSS Ryan Super Slim Fit Wool Blazer Dark Blue
Dark Blue
BOSS Wave Slim Fit Wool Trousers Dark Blue
Dark Blue
  • Om produkten
  • Om BOSS
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tvåknäppt ullkostym från BOSS.
• Slim fit, smal passform.
Tillverkad i en fin super 120's ullväv signerad Guabello - en italiensk vävare.

• Helfodrad kostymkavaj med tre framfickor samt tre passpoalerade innerfickor.
• Fyra knappar med osprättade knapphål vid ärmslut.
• Byxor som stängs med dragkedja och hake.
• Två framfickor, två passpolerade bakfickor samt pressveck.
• Sex bälteshällor.
• Fotvidd 34 cm i storlek 48, extra avsmalnat ben.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp i Carl Magazine.

Produktens artikelnummer
SA000159
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm4648505254
Ärmlängd45454647,548
Bröstvidd98101105108112
Midjevidd90939699104
Plagglängd7072737475
Axelmått4445464749
Midja8388929599
Innerben8181828384
Lårvidd6062646668
Knävidd4244454749
Fotvidd3334363637

Hur mäter vi? Läs mer.

Som grundstenen bland Hugo Boss kollektioner utgörs BOSS av moderna och sofistikerade plagg för mannen som vill utstråla en känsla av tidlös och klassisk stil. Här finner du allt som en man i karriären kan behöva, oavsett om det är en klassisk kostym för jobbet, en smoking för galamiddagen eller en mer avslappnad klädsel för fritiden

Yttertyg: 100% Nyull
Foder: 100% Viskos
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Varmt strykjärn.
Kemtvätt med vätska som ej är starkare än tetrakloreten.
Färg: Blå
Passform: Smal
Sprund: Dubbel
Tillverkningsland: Turkiet
Ärmslut: Osprättade knapphål
Lev. art nr: 50318525 & 50320555 401
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.