Logga in

BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green
SE PLAGGEN
BOSS Huge/Genius Stretch Wool Suit Green i gruppen Kläder / Kostymer / Tvådelade kostymer hos Care of Carl (15804211r)

Huge/Genius Stretch Wool Suit Green

Tvåknäppt ullkostym med smala slag och normal passform från BOSS. Tillverkad i en fint strukturerad ullväv med naturlig stretch, signerad Guabello - en italiensk vävare.

KAMPANJ
Köp BOSS-kostym, få fodral

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om BOSS
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida.
Två framfickor med lock, en bröstficka samt tre passpoalerade innerfickor.
• Fyra knappar med osprättade knapphål vid ärmslut.
• Kostymbyxor med dragkedjegylf och pressveck.
• Knäfodrad - finare väv vid lårets insida för ökad komfort.
• Två framfickor samt två passpoalerade bakfickor med knapp.

Passform
• Normal passform.
• Byxa med låg midja och 36 cm i fotvidd i strl 48, extra avsmalnat ben.

• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 188 cm, väger 80 kg och bär storlek 48.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp samt hur du bäst tar hand om den i Carl Magazine.
Produktens artikelnummer
15804211r
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Ärmlängd43444545,546
Bröstvidd102104106109114
Midjevidd9497100104110
Plagglängd7172737475
Axelmått44,545,546,54749
Midja8286909398
Innerben8082838384
Lårvidd6264666768
Knävidd4345464749
Fotvidd3536373839
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Som grundstenen bland Hugo Boss kollektioner utgörs BOSS av moderna och sofistikerade plagg för mannen som vill utstråla en känsla av tidlös och klassisk stil. Här finner du allt som en man i karriären kan behöva, oavsett om det är en klassisk kostym för jobbet, en smoking för galamiddagen eller en mer avslappnad klädsel för fritiden

Yttertyg: 100% Nyull
Foder: 64% Viskos, 36% Polyester
Foder 2: 100% Viskos
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Färg: Grön
Passform: Normal
Tillverkningsland: Bulgarien
Lev. art nr: 50405838
Lev. färg nr: 351
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.

Sweden

Norway

Denmark

Finland
Save my choice
Continue to Sweden »