Logga in

BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (SA000163)

Hayes Regular Fit Wool Suit Dark Blue

5798:-
Fri frakt & fri retur
space
Kostymkavaj:

space
Kostymbyxa:

space
Antal:

Tillbehör

BOSS Gibson Regular Fit Wool Trousers Dark Blue
Dark Blue
BOSS Hayes Regular Fit Wool Blazer Dark Blue
Dark Blue
  • Om produkten
  • Om BOSS
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tvåknäppt ullkostym från BOSS.
• Regular fit, normal passform.
Tillverkad i en fin super 120's ullväv signerad Guabello - en italiensk vävare.

• Helfodrad kostymkavaj med två framfickor, en bröstficka samt tre passpoalerade innerfickor.
• Fyra knappar med osprättade knapphål vid ärmslut.
• Byxor som stängs med dragkedja och hake.
• Två framfickor, två bakfickor med knapp samt pressveck.
• 40 cm i fotvidd i storlek 50, rakt ben.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp i Carl Magazine.

Produktens artikelnummer
SA000163
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm4648505254
Ärmlängd4445464748
Bröstvidd102104108112116
Midjevidd929498102106
Plagglängd7374757677
Axelmått4445474849
Midja8488919598
Innerben8181828384
Lårvidd6264666872
Knävidd4446484950
Fotvidd3738404142

Hur mäter vi? Läs mer.

Som grundstenen bland Hugo Boss kollektioner utgörs BOSS av moderna och sofistikerade plagg för mannen som vill utstråla en känsla av tidlös och klassisk stil. Här finner du allt som en man i karriären kan behöva, oavsett om det är en klassisk kostym för jobbet, en smoking för galamiddagen eller en mer avslappnad klädsel för fritiden

Yttertyg: 100% Nyull
Foder: 52% Acetat, 48% Viskos
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvätt med vätska som ej är starkare än tetrakloreten.
Färg: Blå
Passform: Normal
Sprund: Dubbel
Tillverkningsland: Turkiet
Ärmslut: Osprättade knapphål
Lev. art nr: 50318498 & 50318499 401
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.