Logga in

BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black
BOSS The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black i gruppen Kläder / Kostymer / Smoking hos Care of Carl (10786811r)

The Stars1/Glamour1 Tuxedo Black

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 

Tillbehör

BOSS Suit Cover Black
0
  • Om produkten
  • Om BOSS
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tvåknäppt smoking från BOSS.

• Normal passform.

• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida.

• Tre framfickor samt fyra passpoalfickor på insidan. 

• Slag, knappar samt kantband vid fickor i siden.
• Smokingbyxa med dragkedjegylf samt pressveck.

• Två snedställda framfickor samt två bakfickor.

• Revärer samt kantband vid midja i siden.
• 40 cm i fotvidd i strl 50, rak modell.
• Modellen på bilden är 186 cm lång och bär storlek 48.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp i Carl Magazine.

Produktens artikelnummer
10786811r
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm4648505254
Ärmlängd4344,5454747,5
Bröstvidd100104107110116
Midjevidd9297101104109
Plagglängd7374757677
Axelmått45464748,550
Midja84889195100
Innerben8083848586
Lårvidd6365676971
Knävidd4547485052
Fotvidd3840404242

Hur mäter vi? Läs mer.

Som grundstenen bland Hugo Boss kollektioner utgörs BOSS av moderna och sofistikerade plagg för mannen som vill utstråla en känsla av tidlös och klassisk stil. Här finner du allt som en man i karriären kan behöva, oavsett om det är en klassisk kostym för jobbet, en smoking för galamiddagen eller en mer avslappnad klädsel för fritiden

Yttertyg: 100% Ull
Foder: 51% Acetat, 49% Kupro
Detaljer: 87% Viskos, 13% Polyamid
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Kemtvätt med vätska som ej är starkare än tetrakloreten.
Färg: Svart
Passform: Normal
Sprund: Dubbel
Tillverkningsland: Turkiet
Ärmslut: Osprättade knapphål
Lev. art nr: 50170447
Lev. färg nr: 001
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.