Logga in

BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black
BOSS Housten/Glorious Tuxedo Black i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (12071111r)

Housten/Glorious Tuxedo Black

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Storlek: 
Antal: 

Tillbehör

  • Om produkten
  • Om BOSS
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Enknäppt smoking från BOSS.

• Normal passform.
• Vävd i Italien i en super 120's ullväv.

• Helfodrad kavaj, vilket ger ett följsamt plagg med en genomarbetad insida.

• Tre framfickor, varav en bröstficka samt fyra passpoal innerfickor. 

• Slag, knappar samt kantband vid fickor i siden.

• Smokingbyxa med dragkedjegylf och pressveck.

• Två snedställda famfickor samt två bakfickor.

• Revärer samt kantband vid midja och fickor i siden.

Produktens artikelnummer
12071111r
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm46485052
Ärmlängd44454647
Bröstvidd101106109111
Midjevidd9396100103
Plagglängd73747576
Axelmått4646,547,548
Midja82869193
Innerben80818284
Lårvidd61636567
Knävidd44454748
Fotvidd37,5383940
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Som grundstenen bland Hugo Boss kollektioner utgörs BOSS av moderna och sofistikerade plagg för mannen som vill utstråla en känsla av tidlös och klassisk stil. Här finner du allt som en man i karriären kan behöva, oavsett om det är en klassisk kostym för jobbet, en smoking för galamiddagen eller en mer avslappnad klädsel för fritiden

Yttertyg: 100% Nyull, 100% Silke
Foder: 51% Viskos, 49% Acetat
Endast kemtvätt.
Svalt strykjärn.
Kemtvätt med vätska som ej är starkare än tetrakloreten.
Färg: Svart
Passform: Normal
Sprund: Dubbel
Tillverkningsland: Turkiet
Ärmslut: Osprättade knapphål
Lev. art nr: 50309476
Lev. färg nr: 001
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.