Logga in

Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue
Boglioli K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue i gruppen Kläder / Kostymer hos Care of Carl (13608011r)

K Jacket Wool Pinstripe Suit Blue

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Boglioli
  • Tvättråd & material
  • Recensera
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Kritstrecksrandig ullkostym från Boglioli.
• Boglioli är specialister på okonstruerade kavajer och har lång erfarenhet av hantverket.
• Tillverkad i Italien.
• Normal passform.
• Producerad i en fin samt strukturerad väv av nyull.
• Kostymkavaj med öppna framfickor, en bröstficka samt två innerfickor.
• Treknäppt där den översta knappen avses döljas av rullningen på slagen.
• Kavajen är okonstruerad och ofodrad för ett ökat fall.
• Fyra knappar med osprättade knapphål vid ärmslut.
• Byxa med dragkedjegylf och pressveck.
• Två framfickor samt två passpoalerade bakfickor.
 Byxorna levereras i rålängd, avsedda att läggas upp hos skräddare. 
• 36 cm i fotvidd i strl 48, extra avsmalnat ben.

Produktens artikelnummer
13608011r
Plaggets mått

Mät ditt favoritplagg och jämför med måtten nedan:

Mått i cm46485052
Ärmlängd4444,54545,5
Bröstvidd100104106110
Midjevidd899498102
Plagglängd72,5737474,5
Axelmått43,544,545,546,5
Midja83879094
Innerben97979797
Lårvidd62646668
Knävidd46474850
Fotvidd35363738
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Boglioli utmärker sig på många sätt och går att likställa med ett kännetecken för den italienska stilen. Dess okonstruerade kavajer med detaljer uträknade efter millimeterprecision och en väl avvägd passform är några av deras signum.

Allt började i början av 1900-talet i det italienska samhället Gambara, i norra Italien. Här grundade familjen Boglioli ett litet herrskrädderi som under 1970-talet börjar utvecklas till en mer storskalig tillverkning. Under 1990-talet kommer man helt att fokusera på sitt eget varumärke och utveckla det Boglioli vi känner idag.

Yttertyg: 100% Ull
Foder: 69% Acetat, 31% Kupro
Foder 2: 100% Kupro
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Svalt strykjärn.
Kemtvätt med vätska som ej är starkare än tetrakloreten.
Färg: Blå
Passform: Normal
Sprund: Dubbel
Tillverkningsland: Italien
Ärmslut: Osprättade knapphål
Lev. art nr: BGC113 N2982E
Lev. färg nr: 760
Recensioner 0/5 (0 recension)
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.