Logga in

Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy
SE PLAGGEN
Boglioli K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy i gruppen Kläder / Kostymer / Tvådelade kostymer hos Care of Carl (16224711r)

K Jacket Patch Pocket Corduroy Suit Navy

Manchesterkostym med smal passform från Boglioli, tillverkad i Italien. Varumärket är specialister på okonstruerade kavajer och har lång erfarenhet av hantverket. 

Kampanj
Antal
0
Kampanjstart
Kampanjstopp
Fri frakt & fri retur
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Boglioli
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkad i en fin manchesterväv av bomull med stretch.
• Kavajen är okonstruerad och ofodrad för ett ökat fall och en lätt känsla.
• Två öppna framfickor samt en bröstficka. 
• Två passpoalerade innerfickor.
• Fyra knappar med sprättade knapphål vid ärmslut.
• Byxa som stängs med dragkedjegylf samt knapp.
• Två framfickor.
• Två bakfickor med knapp.
• Pressveck. 

Passform
• Smal passform.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 185 cm, väger 78 kg och bär storlek 48.

Behöver du hjälp vid köpet av din kostym? Läs vår guide till kostymköp samt hur du bäst tar hand om den i Carl Magazine.
Produktens artikelnummer
16224711r
Produktens mått

Mått i cm4648505254
Ärmlängd4344,544,544,545
Bröstvidd96102105110112
Midjevidd909598102107
Plagglängd7172747576
Axelmått43,544,545,54748
Midja8286909498
Innerben9394949494
Lårvidd6163656870
Knävidd43454647,549
Fotvidd3636,5373839
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Boglioli utmärker sig på många sätt och går att likställa med ett kännetecken för den italienska stilen. Dess okonstruerade kavajer med detaljer uträknade efter millimeterprecision och en väl avvägd passform är några av deras signum.

Allt började i början av 1900-talet i det italienska samhället Gambara, i norra Italien. Här grundade familjen Boglioli ett litet herrskrädderi som under 1970-talet börjar utvecklas till en mer storskalig tillverkning. Under 1990-talet kommer man helt att fokusera på sitt eget varumärke och utveckla det Boglioli vi känner idag.

98% Bomull, 2% Elastan
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Svalt strykjärn.
Kemtvättas, tål ej starkare kemtvättsvätska än perkloretylen. Skonsam hantering.
Färg: Blå
Passform: Smal
Sprund: Dubbelt
Ärmslut: Sprättade knapphål
Lev. art nr: BFC750 N29L2Q
Lev. färg nr: 782
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.
Welcome!
We only deliver to addresses within following countries.
You may continue browse on this .x but we are not able to deliver any goods outside this country.
Save my choice
Continue to Sweden »