Logga in

Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey
Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey
Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey
Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey
Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey
Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey
Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey
SE PLAGGEN
Barena Nitro Pleated Trousers Light Grey i gruppen Kläder / Byxor / Kostymbyxor hos Care of Carl (14635711r)

Nitro Pleated Trousers Light Grey

Avslappnad kostymbyxa med frontveck från Barena. Med inspiration hämtad från venetiansk textiltradition framställs eleganta plagg med unik karaktär där stor vikt läggs vid detaljer.

Produkten har tyvärr blivit slutsåld.

Se vårt övriga sortiment för liknande produkter.
Storlek: 
Antal: 
  • Om produkten
  • Om Barena
  • Tvättråd & material
  • Recensera (0 st)
  • Kontakta oss
Produktbeskrivning

• Tillverkade i en stretchig ullkvalitet.
• Producerade i Italien. 

• Resår i midjan samt snörning vid linningens insida.
• Knappgylf.
• Två snedställda framfickor samt två bakfickor.
• Enkelt uppvikt vid benslut, fäst med diskreta stygn. 
• Ankellång modell.

Passform
• Avslappnad passform.
• Fotvidd 33 cm i storlek 48, extra avsmalnat ben.
• Normal i storleken, vi rekommenderar att du väljer din vanliga storlek.

• Modellen på bilden är 185 cm, väger 80 kg och bär storlek 48.

Vad gör man när byxan sitter bra, men ändå inte helt perfekt från början? I Carl Magazine tipsar vi om ett par enkla skräddarändringar som kan göra att byxan sitter som skuren.
Produktens artikelnummer
14635711r
Produktens mått

Mått i cm48505254
Midja8896100102
Innerben71727374
Lårvidd70747577
Knävidd49515254
Fotvidd33343536
Se hur vi mäter och översätter storlekar »

Det venetianska varumärket Barena och dess stil utmärker sig med sina avslappnade och naturligt utformade plagg, som på en och samma gång utstrålar en samtida känsla och flörtar med en svunnen tid. Mycket av inspirationen till hur plaggen utformas hämtas från hur forna tiders människor klädde sig och levde i och kring den lagun som idag är Venedig.

Kollektionerna domineras av naturliga material som väljs med noggrannhet för att i största mån värna om ett textilt arv och tillverkningstradition. Extra noggranna är man med plaggens detaljer, vilka även i sin enkelhet gör varje plagg unikt.

Tyg: 98% Nyull, 2% Elastan
Foder: 100% Bomull
Får ej vattentvättas
Klorblekmedel får ej användas.
Får ej torktumlas.
Svalt strykjärn.
Går att kemtvätta.
Färg: Grå
Tillverkningsland: Italien
Lev. art nr: PAU18200315
Lev. färg nr: 540
Recensioner (0 st)
Skriv recension »
Tack för din recension!
Kontakta oss

Vanliga frågor
Svar på våra vanligaste frågor hittar du här.

Epost: info@careofcarl.com
Vi besvarar ditt mail inom 24 timmar under vardagar.

Telefon: 033-55 55 270
Vardagar kl. 08.00 - 17:00.